2017. december 8., péntek

Port Arthur - part II

Port Arthurban folytatjuk – az előző bejegyzés, hogy milyen hely is Port Arthur, errefelé található. Szóval az Isle of the Dead és Point Puer után megnéztük az eredeti börtönépületet. Nem sok maradt már belőle, de az látszik, hogy a cellák nem voltak hatalmasak.

Alapok

Az eredeti börtönnél sokkal jobb állapotban maradt meg a Separate Prison, amit a még itt is problémásnak bizonyuló fogvatartottaknak építettek az akkori börtönreformok alapján: a fizikai büntetésről átkerült a hangsúly a pszichikai büntetésre. Magánzárka, csönd és sötétség. (Bővebben az előző bejegyzésben).

A Separate Prison végső alaprajza

A zárkák a folyosók mentén találhatók, az ék alakú részek pedig a magas falakkal elválasztott levegőztető udvarok. Jobb oldalt, a C Wing Extension mellett látható alul és felül a két „némazárka”, még vastagabb falakkal és labirintusszerű kialakítással – ebben három vastag faajtó zárta el a rabot a külvilág minden fényétől és zajától. Be lehetett menni, kipróbáltuk, hát ajtók nélkül is töksötét van, hallani is csak nagyon tompán lehet dolgokat… Borzalmas lehet napokon keresztül, nem csoda, hogy sokan belebolondultak – erre is utal a kép jobb oldalán a felső felirat: a bolondok udvara. Nem kevés fogvatartott innen ugyanis a sziget elmegyógyintézetébe került, melyet a Separate Prison megnyitása után ár évvel kénytelen volt beüzemelni a börtön vezetése, annyira „jól” működött az új módszer. Innen vitték naponta levegőztetni szerencsétleneket. A Separate Prison másik nagy újítása a rendszeres mise volt, de úgy, hogy a rabok ekkor sem láthatták egymást, csak közösen énekelhettek, hátha a hit megtartó ereje hat rájuk… képek következnek.

Tükröződnek a felhők a Separate Prison ablakában


Cella, ahol jó magaviseletért cserébe seprűket készíthetett a lakója


Szárny, modern, belső fűtéssel a végében
 (ez nagy szám volt akkoriban)


Priccs


Az egyik ék alakú levegőztető udvar


Az ajtók


A falakat azóta lebontották a kör egy másik negyedében


Visszanézve


A néma zárka bejárata


A kápolna - a rabokat egyesével engedték be a faajtókkal
 két méter magasan elválasztott fülkékbe,
 ahonnan csak a prédikálószéket lehetett látni.


A rendszer Amerikából származik, ott építettek először
 ilyen kápolnákat a szigorú börtönökben


Egy másik szárnyon


Néhányan azok közül, akik itt sínylődtek.

A kutatások során különösen sokat foglalkoztak azzal, hogy kiderítsék név szerint, hogy kik tartózkodtak itt rövidebb-hosszabb ideig. A pszichikai büntetés része volt ugyanis az is, hogy az ide került rabokat nem néven, hanem sorszámmal tartották számon és kezelték, ezzel is azt jelezve, hogy a személyük nem fontos.

A Separate Prison nagyon komor hangulata után körülnéztünk még a maradék épületekben. Az egykori kórház sem maradt meg túl jó állapotban, a változatosság kedvéért leégett, meg szét is hordtak belőle valamennyit.

Ötletes rekonstrukció


Kilátás a kategrálisra – meg egy esküvői fotózásra,
 hát elég extrém helyszín, az biztos


A kórházépület kívülről


Egy részében az emeletre is fel lehetett menni


Ahonnan további szép kilátáshoz volt szerencsénk az öböl felé


A telepen ugye több polgári ház is található,
 ezek egyikébe néztünk be később (ez itt a kert :) )


Bejárat…


… kiskerttel

A házikóban jó 100 évig éltek két család tagjai, a hetvenes években költözött ki az utolsó lakója.

Nem kevés bútordarab maradt meg a különböző korokból


Újabbak és régebbiek egyaránt


Üveglap mögött


Terített asztal


Téglából rakott út


A ház legalább egyszer teljesen leégett, a régészeti munkák
során hasonló kincseket találtak az alapzatában és a környékén


Mai kiegészítés – stílusban passzol :)


A katedrális, melynek tetejét szintén valamelyik tűzvész vitte el


Toronymagas


Fegyencek kezének munkája


Nem sokkal később még felmásztunk a domboldalba,
 megnézni a kilátást


Katedrális és öböl


Napnyugta

Port Arthur minden szörnyűséggel a múltjában egy szép hellyé vált, érdemes megnézni, ha valakinek lehetősége nyílik rá. Az ilyen helyek emellett elgondolkodtatják az embert, más nézőpontból is rávilágítanak a világ dolgaira, ami sosem árt, különösen a nagy pörgés közepette. Egy napig Port Arthurban kóvályogni pont jó erre.

Még egy érdekes apróság: a következő évek, évtizedek legfőbb problémája a tengerszint-emelkedés lesz, ugyanis Port Arthur történelmi épületeinek egy része közvetlenül a parton fekszik, alig 1-2 méterrel a tengerszint felett.

Mi pedig az egész napos talpalás után beültünk még az étterembe enni egyet (késő estig nyitva vannak, mert még a ghost tourok közönségét is fogadják), itt volt szerencsénk egy elképesztően masszív, de nagyon finom sajttortához. Fehércsoki-cseppekkel. Csak ne lenne ilyen messze, ahol lehet kapni. De tekintve, hogy egyetlen szeletjét 1000-1500 kalória közé saccoltam, talán jobb is így. Itt a vége, legközelebb a szomszédos Bruny Islandre kalauzoljuk kedves olvasóinkat!

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése